دکتر فرزاد مازیار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

لامینیت دندان

انقلاب در زیبایی/ همه چیز درباره پرسلن لامینیت در گفتگو با دکتر فرخ آصفزاده

x11

دکتر علیرضا آشوری۱۹ فروردین ۱۳۹۳۲دندانپزشکی به زبان ساده,نکته های طلایی

پیشرفت های چشمگیر علم دندانپزشکی در دهه های اخیر به ارائه درمانهایی با کیفیت بالاتر و افزایش رضایت بیماران منجر شده است. در این بین شاید بیشترین سهم از آن دندانپزشکی زیبایی باشد. پیشرفت در عرصه مواد دندانی و معرفی تکنیکها و ابزارهای نوین تاثیری باورنکردنی در این قیبل درمانها داشته و بی شک فصلی نوین در دندانپزشکی زیبایی پدید آورده است. در این بین شاید بیشترین سهم از آن لامینیت باشد. درمانی که ورودش به عرصه دندانپزشکی انقلابی در درمانهای زیبایی پدید آورده است.
برای آشنایی هر چه بیشتر با لامینیت پای صحبتهای دکتر آصف زاده نشستیم.دکتر فرخ آصف زادهمتخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی، عضو آکادمی دندانپزشکان زیبایی آمریکا و یکی از برجسته ترین چهره های علمی کشور در زمینه دندانپزشکی زیبایی هستند.

لامینیت چیست؟
لامینیت یک پوسته بسیار نازک از جنس پرسلن (چینی) است که برای اصلاح بدرنگیهای شدید، بد شکلی، درهم ریختگیهای خفیف تا متوسط و بستن فواصل بین دندانی بکار میرود. این پوسته بسیار نازک با چسبهای خاصی از جنس مواد ترمیمی همرنگ دندان(کامپوزیت) روی دندانی که به مقدار بسیار کمی تراش خورده چسبانده میشود.

asefzadeh farokh

لامینیت اساس دندانپزشکی هالیوودی
در دهه ۴۰ یک دندانپزشک آمریکایی که بیمارانش بازیگران هالیوود بودند، چیزی ابداع کرد به نام لبخند هالیوودی(Hollywood Smile) که بعدها اساس دندانپزشکی زیبایی را تشکیل داد. او پوستههایی شبیه لامینیتهای چینی امروزی ولی از جنس آکریل درست میکرد و در مدت فیلمبرداری روی دندان بازیگران میچسباند. البته این کار موقت بود و آن پوسته خیلی زود از دندان جدا میشد. آن موقع نمیتوانستند آنرا بطور دائمی روی دندان بچسبانند. این کار نوعی گریم کردن دندان بود و بعدها همین ایده باعث ایجاد درمان نوین لامینیت شد. پیشرفتهای ۲۰ ساله اخیر در دندانپزشکی زیبایی لامینیت را به درمانی فراگیر و قابل دسترسی برای تمام مردم تبدیل کرده است. در عین حال کماکان بسیاری از ستارگان دنیای سرگرمی در سراسر جهان برای زیباتر شدن لبخند خود از این درمان استفاده می کنند.

u33

u44

متقاضیان لامینیت
افراد بسیاری هستند که به دلایل مختلف از شرایط دندانی و لبخند خود ناراضی هستند. علل آن هم متعدد است. برخی افراد از درهم ریختگی دندانی رنج میبرند. البته مقدار کمی درهم ریختگی دندانی تقریبا در تمام افراد دیده میشود اما از این حد بیشتر میتواند برای فرد اشکالاتی به همراه داشته باشد و هرچه شدت این درهم ریختگی بیشتر شود مشکلات هم افزایش مییابند. درهم ریختگی دندانی جدا از ایجاد منظرهای ناخوشایند در دندانهای جلویی هنگام صحبت و خنده میتواند تمیزکردن فواصل بین دندانی را با اشکال روبرو کرده و این مساله میتواند باعث بروز پوسیدگی و التهاب شدید در لثه نواحی جلویی فک شود. در عین حال در موارد درهم ریختگی شدید گاهی حرف زدن هم دچار اشکال است. با لامینیت درهم ریختگیهای خفیف و متوسط به خوبی قابل درمان هستند اما برای درهم ریختگیهای متوسط تا شدید گاهی لازم است از درمانهای دیگری مثل روکشهای سرامیکی یا ارتودونسی کمک گرفت.
گروه دیگری از مردم با مشکلی به نام فضاهای باز بین دندانی روبرو هستند. در این افراد دندانهای جلویی بخصوص در فک بالا از هم فاصله دارند که موقع صحبت و خنده بشدت به چشم میآیند. در این افراد هم اگر فواصل بین دندانی در حد خفیف تا متوسط باشند براحتی میتوان با لامینیت این فضاهای خالی را بست و لبخند بیمار را به شکل قابل ملاحظهای تصحیح کرد. اما اگر شدت مشکل از این حد بیشتر باشد ممکن است درمانهای ارتودونسی مد نظر قرار گیرند.
حالت دیگرonline casinoبد رنگیهای شدید دندانی است. البته بد رنگیهای دندانی اغلب با بلیچینگ قابل اصلاح هستند اما گاهی این بدرنگیها در حدی شدید هستند که بلچینگ چندان نمیتواند در رفع آنها موثر باشد(مثل بدرنگیهای ناشی از مصرف تتراسیکلین) مضاف بر اینکه بلیچینگ درمانی موقتی است و بعد از چند ماه رنگ دندان به شرایط قبلی بازمیگردد. در این حالت با استفاده از لامینیت میتوان رنگ دندانها را به خوبی تصحیح کرد. برای افرادی هم که دندانهایشان خیلی سریع و شدید رنگ میگیرد هم میتوان ازلامینیت استفاده کرد چون سطح آن صیقلی بوده ورنگ پذیری کمتری دارد.
اگر در دندانهای جلو چندین پرکردگی کامپوزیت قدیمی و نامناسب وجود دارد میتوان تمام آنها را برداشت و روی همه را با لامینیت بصورت یک دست پوشاند. کوتاهی یا بدشکلی دندانها نیز با لامینیت براحتی قابل اصلاح هستند.

x11

x22

مراحل درمان
لامینیت اصولا درمان دقیقی است و باید حتما توسط یک دندانپزشک مجرب انجام شود. سطح جلویی و لبه دندان به میزان بسیار مختصری در حد نیم میلیمتر تراشیده شده و از دندانهای تراش خورده قالب گرفته میشود. این قالب به لابراتوار رفته و در آنجا لامینیت چینی ساخته میشود. سپس بعد از اصلاحات لازم، لامینیت با کامپوزیتهای خاصی روی دندان چسبانده میشود. نکته مهم اینکه برای دستیابی به لبخندی زیبا و دندانهای یکدست و خوش رنگ، اغلب لازم است تمام دندانهایی که موقع خنده در معرض دید قرار میگیرند لامینیت شوند که شامل ۶ دندانپیشین به اضافه چهار دندان آسیای کوچک است.

مزایای لامینیت
شاید مهمترین مزیت لامنیت سالم ماندن بخش عمدهای از دندان است. برخلاف روکشهای عادی و سرامیکی که در آن دورتا دور دندان تراشیده شده و بخش زیادی از دندان به ناچار از بین میرود در لامینیت ساختار دندان بخاطر تراش بسیار بسیار مختصر آن عملا دست نخورده باقی میماند. از سوی دیگر رنگ لامینیت بسیار بادوام و زیبا است و به رغم نازکی آن از استحکام بالایی برخوردار است. البته مثل سایر درمانهای دندانپزشکی ماندگاری آن وابستگی کاملی به رعایت بهداشت بیمار دارد.

u11

u22

چه کسانی نمی توانند لامینیت بگذارند؟
مثل تمام درمانهای زیبایی لامینیت هم برای همه بیماران تجویز نمیشود. کسانی که بهداشت خوبی ندارند، لثههایشان عفونی است یا دچار تحلیل شده است، یا اگر دندانها بیش از حد کوتاه باشند یا مینای دندان از بین رفته باشد، دندانپوسیدگیهای شدید داشته باشد یا نسج دندان خیلی تخریب شده باشد درمان لامینیت منع تجویز دارد.


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، بلوار صبا ، خیابان کریمی ، جنب بانک کشاورزی ، ساختمان یاس ، پلاک ۲ ، واحد ۲۰۶
تلفن : 22393400 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دندانپزشک اطفال 09125544500 09125544500دندانپزشک فرمانیه 0912554450022393400 تلفندندانپزشک قیطریه 09125544500 قیمت لامینیتدندانپزشک حافظ قران دکترقیمت لامینیتدندانپزشک دار آبادقیمت لامینیت دندان 8دندانپزشکی دکتر مازیار فقیمت لامینیت دندان 5دکتر محمود وطن پور - هنرملمینیت چیست 10دکتر دندانپزشک خوب در شملمینیت دندان چیست 4درمان مجدد ریشه دندانلمینیت دندانهای ایرانیازاویه سازی و فرم دهی فک بلامینیت چیستعکس دندان به دندانپزشک چلامینیت یا اورتو دنسی6عصب کشی و درمان ریشهلامینیت دندانعصب کشی دندان چند جلسهمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر ماکلینیک دندانپزشکی دکتر مکیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبیوگرافی پدر بزرگوارم مبریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500بیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ