دکتر فرزاد مازیار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

عکس دندان به دندانپزشک چه میگوید

با سپاس از دکتر علی مرسلی نویسنده متن

DENTAL RADIOLOGY 2

دکتر علی مرسلی۳ آبان ۱۳۹۶۰نکته های طلایی

رادیوگرافی در تشخیص دندانپزشکی جایگاه مهمی دارد. امروزه بسیاری از درمانهای دندانپزشکی بدون داشتن گرافیهای با کیفیت ممکن نیست؛ بیماران اغلب در مورد عکس دندان خود کنجکاو هستند و مایلند از آن سر دربیاورند.این سؤال برای مراجعین دندانپزشکی بیشتر مواقع پیش میآید که دندانپزشکان در رادیوگرافیها (عکس دندان) چه چیزی میبینند؟

پوسیدگی:
یکی از مهمترین و معمولترین کاربردهای رادیوگرافی، تشخیص پوسیدگی است. بهخصوص در پوسیدگیهای بیندندانی که با معاینات عادی ممکن است از چشمان دندانپزشک دور بمانند، رادیوگرافیهای مناسب ابزار تشخیصی بسیار دقیق و مهمی هستند. برای تشخیص پوسیدگیها ممکن است که رادیوگرافیهای مختلف بنا به تشخیص دندانپزشک موردنیاز باشند. تفسیر وجود یا عدم وجود پوسیدگی هم امر دقیقی است و نیاز به مهارت و تجربهٔ بالایی دارد.

دیدن ضایعات عفونی و غیر عفونی استخوانی و کیستها:
بیماران اغلب نگرانیهای زیادی در مورد کیستهای دندانی دارند ولی واقعیت این است که شیوع کیستهای واقعی مربوط به دندانها آنقدرها که موجب نگرانی شود بالا نیست. درتانی بسیاری از این موارد به درمانهای موجود جواب میدهند. رادیوگرافیها میتوانند در تشخیص ضایعات دندانی و غیر دندانی فک و صورت در استخوان، عفونتها، کیستها و … کمککننده باشند. بعضی از انواع پیشرفتهٔ رادیوگرافی میتوانند حتی بهطور دقیق کیستها، عمق و گسترش آنها را هم تشخیص دهند.

دندانهای نهفته:
دندانهای نهفته زیر لثه و استخوان در رادیوگرافیها مشخص میشوند. با نظر دندانپزشک ممکن است که نیاز به خارج شدن این دندانها وجود داشته. جراحی خارج کردن این دندانها گاهی نیاز به رادیوگرافیهای ساده یا پیشرفته سهبعدی دارد. عکس دندان یا گرافی شما این موارد را به دندانپزشک نشان خواهد داد.

بیماریهای لثهٔ پیشرفته:
شدت و گسترش بیماریهای لثه و اجزای دور دندان در رادیوگرافیها میتوانند تشخیص داده شوند. همچنین جرمهای شدید بیندندانی و زیر لثه ممکن است در رادیوگرافی قابلرؤیت باشند. در قرارگیری ایمپلنت و ارزیابی موفقیت ایمپلنتهای دندانی هم رادیوگرافیها نقش مهمی ایفا میکنند.

شکستگیهای استخوان و دندانها:
در صدمات ضربهای به استخوانهای فک و صورت و دندانها، رادیوگرافی میتواند کمک بزرگی باشد. چرا که بسیاری از شکستگیهای فکین و دندانها ممکن است که در انواع مختلف رادیوگرافیها دیده شوند.

نیاز به درمان ریشه:
در درمان ریشه (همان عصبکشی) نیاز به رادیوگرافی وجود دارد. گرا که ریشههای دندانها داخل استخوان فکها قرار دارند؛ بنابراین کسب اطلاع در مورد شکل، تعداد، فرم و سایر مشخصات مربوط به ریشهها و کانالهای دندانها، با استفاده از رادیوگرافی صورت میگیرد.

گرافی برای ارتودنسی:
در درمانهای ارتودنسی نیاز به رادیوگرافی وجود دارد. بعضی از این رادیوگرافیها به درد تشخیص وضعیت فکها، دندانها و تشخیص ناهنجاریهای احتمالی فک و صورت میخورند. بعضی برای تشخیص مشکلات احتمالی دندانی قبل از شروع ارتودنسی هستند.


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، بلوار صبا ، خیابان کریمی ، جنب بانک کشاورزی ، ساختمان یاس ، پلاک ۲ ، واحد ۲۰۶
تلفن : 22393400 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دندانپزشک اطفال 09125544500 09125544500دندانپزشک فرمانیه 0912554450022393400 تلفندندانپزشک قیطریه 09125544500 قیمت لامینیتدندانپزشک حافظ قران دکترقیمت لامینیتدندانپزشک دار آبادقیمت لامینیت دندان 8دندانپزشکی دکتر مازیار فقیمت لامینیت دندان 5دکتر محمود وطن پور - هنرملمینیت چیست 10دکتر دندانپزشک خوب در شملمینیت دندان چیست 4درمان مجدد ریشه دندانلمینیت دندانهای ایرانیازاویه سازی و فرم دهی فک بلامینیت چیستعکس دندان به دندانپزشک چلامینیت یا اورتو دنسی6عصب کشی و درمان ریشهلامینیت دندانعصب کشی دندان چند جلسهمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر ماکلینیک دندانپزشکی دکتر مکیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبیوگرافی پدر بزرگوارم مبریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500بیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ