دکتر فرزاد مازیار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

هدف از درمان ريشه دندان چيست؟ 09125544500 دکتر مازیار

دکتر مازیار 09125544500

22393400 تلفن مطب

اندو يا اندودونتيکس(درمان ريشه دندان)،ومعالجه ريشه دندان (Root canal Therapy )چيست ؟

اندو يا اندودونتيکس(درمان ريشه دندان) چيست ؟

پالپ یعنی چه ؟ پالپ یعنی مغز دندان که شامل رگ خونی و عصب دندان میشود .

Image result for ‫معالجه ریشه‬‎

درمان بيماريها وصدمات پالپ و بافتهاي اطراف ريشه مرتبط با پالپ مي باشد. درمان پالپ دندان با نامهاي روت کانال، اندو، عصب کشي و… شناخته مي شود

بيان اينکه دنداني احتياج به معالجه ريشه دارد و يا به اصطلاح عاميانه عصب کُشي يا عصب کِشي شود در بسياري از بيماران ايجاد هراس و اضطراب مي کند و اغلب ترس آنها ناشي از مطالب نادرستي است که در اين زمينه شنيده اند. بسياري از بيماراني که جهت خلاصي از درد فوراً اقدام به کشيدن آن نموده اند، بعداً پشيمان شده و آرزو مي کنند که اي کاش با معالجه ريشه، دندان را نجات داده بودند. خصوصاً آنهايي که جهت جايگزيني آن دندانها با پروتزهاي ثابت از هزينه گران اين خدمات آگاهي مي يابند.

Image result for ‫معالجه ریشه‬‎

تعريف اندو يا اندودونتيکس؟

دندان مرکب از يک ساختمان سختي است که بافت نرم زنده اي را احاطه کرده است. اين قسمت نرم مرکزي، پالپ (دراصطلاح عاميانه، عصب) نام دارد که شامل سلولها، عروق خوني واعصاب مي باشد. اندودونتيکس شاخه اي از علم دندانپزشکي است که وظيفه تشخيص و درمان پالپهاي آماسي و بيمار شده را به عهده دارد.

چه عواملي سبب آماس و بيماري پالپ مي گردند؟

پوسيدگيهاي دنداني اگر درمان نشوند، بعد از تخريب مينا و عاج به پالپ رسيده و باعث التهاب و ناراحتي آن مي گردند. علاوه بر پوسيدگي، عوامل ديگري چون سابقه ضربه ناگهاني به دندان، پرکردگي هاي عميق، شکستگي و ترک دندان، تحليل و سايش شديد دندانها و بيماريهاي پيشرفته لثه در ايجاد آماس و بيماري پالپ نقش دارند.

علائم بيماري پالپ چيست؟

برخي از علائم پالپ آماسي شامل درد ادامه داربه هنگام نوشيدن مايعات سرد و يا گرم، درد خود بخودي، درد هنگام جويدن و يا حتي موقع دراز کشيدن مي باشد. گاهي نيز با توجه به سير بيماري پالپ، ممکن است بيمار درد نداشته باشد. علائم ظاهري پالپ بيمار ممکن است وجود پوسيدگي عميق و يا وجود ضايعه در انتهاي ريشه، تورم و يا تخليه چرک از دندان و يا انتهاي آن باشد.

فوائد معالجه عصب چيست؟
? دندان حفظ مي شود. ?- وجود دندان باعث حفظ استخوان نگهدارنده آن مي گردد.

عوارض عدم درمان چيست؟
? آبسه ?- درد ?- عفونت شديد ?- نهايتاً از دست دادن دندان خواهد بود.

درمان جايگزين چيست؟
در بعضي موارد و شرايط مي توان معالجه ريشه را به اندکي بعد موکول کرد. در مواردي که دندان کشيده مي شود درمان ، جايگزيني آنها با دندانهاي مصنوعي (پروتز ثابت و يا ايمپلنت) مي باشد که به مراتب گرانتر است.

چند جلسه وقت براي درمان ريشه دندان لازم است؟
معالجه ريشه اکثر دندانها را مي توان در يک جلسه انجام داد ولي بعضي از دندانها ممکن است به دو يا چند جلسه زماني نياز داشته باشند که در اين موارد دندانها در پايان جلسات معمولاً پانسمان موقت مي گردند.

موفقيت درمان چقدر است؟
در صورتي که درمان ريشه بطور کامل و استاندارد انجام شود از موفقيت بالائي برخوردار است.

چه عواملي باعث عدم موفقيت در درمان ريشه مي گردد؟
علاوه بر اشکالات تکنيکي و اتفاقات حين کار، انحناي زياد ريشه ها، وجود کانالهاي جانبي، دفاع بدن و … ممکن است معالجه ريشه دندان را بخطر اندازد.

آيا اگر عصب درآورده شود، دندان مي ميرد؟
خير، دندان بعد از معالجه ريشه(عصب) هنوز زنده مي ماند چونکه تغذيه خارجي آن از سمت بافتهاي در برگيرنده هنوز ادامه دارد. البته اين زنده ماندن به معناي آن نيست که دندان مثل ديگر دندانها به تحريکات حرارتي و الکتريکي پاسخ مثبت دهد.

Image result for ‫معالجه ریشه‬‎

آيا پس از معالجه ريشه درد وجود دارد؟
معمولاً مقداري درد و ناراحتي گذراي خفيف تا متوسط به دنبال از بين رفتن بيحسي تا چند روز وجود داشته که با تجويز مسکن هاي ضد التهاب تسکين مي يابد. غالباً، ناراحتي و درد آنچنان نيست که مانع فعاليت هاي روزانه شود. در مواردي که درد زياد است ميتوانيد با دندانپزشک معالج تماس بگيريد.

آيا دندان بعد از معالجه ريشه تيره مي شود؟
سابقاً دندانهايي که درمان ريشه مي شدند به مرور تيره تر مي گشتند، ولي امروزه با پيشرفت هاي تکنيکي احتمال اين تغيير رنگ ناچيز بوده و اگر اتفاق افتاد، نيز با استفاده از روشهاي سفيد کردن و يا روکش هاي چيني و لامينت مي توان با آن مقابله کرد.

بعد از درمان ريشه، تاج دندان چگونه و با چه موادي بايد ترميم شود؟
نحوه ترميم تاج دندان بستگي به نسج باقيمانده و دندان مبتلا دارد. در دندانهايي که متحمل نيروهاي سنگين جويدن هستند و يا پوسيدگي آنها شديد بوده توصيه مي گردد که با ترميم هاي مطمئن تري چون روکش هاي فلزي و چيني بازسازي شوند.

جراحي اندودونتيک يعني چه؟
در مواردي که درمان معالجه ريشه دندان به شکست مي انجامد. هنوز مي توان دندان را نجات داد. در اين موارد بعد از انجام بيحسي، دندانپزشک بافت لثه را به آرامي کنار زده و بافتهاي آماسي انتهاي ريشه را خارج نموده و يک پرکردگي نيز در ته ريشه جهت ممانعت از عود ضايعه قرار مي دهد.

بعد از انجام درمان ريشه و ترميم نهايي آن، آيا اقدام ديگري لازم است؟
ضروري است جهت ارزيابي موفقيت درمان در طولاني مدت، ظرف ? ماه تا يکسال آينده مجدداً ويزيت بعمل آيد. در اين ويزيت دندانپزشک موفقيت درمان، سلامت انساج لثه و ترميم نهايي را ارزيابي مي کند.

مراحل درمان چگونه است؟
بعد از انجام بيحسي(در موارديکه نياز باشد)، درمان شامل مراحل زير است:
مرحله يک: دستيابي به کانال
مرحله دوم: تعيين طول ريشه
مرحله سوم: تميز کردن و شکل دادن کانال ها
مرحله چهارم: پرکردن کانال
مرحله پنجم: ترميم موقت
مرحله ششم: ترميم دائم

Image result for ‫معالجه ریشه‬‎

معالجه ريشه دندان (Root canal Therapy )
لابد همه اين ضرب المثل که مي گويد:دنداني را که درد مي کند بايد کشيد را شنيده ايد. ما هم بسيار شنيده ايم، ولي بايد توجه داشت که سابقه اين ضرب المثل مربوط به زماني است که علم دندانپزشکي وجود نداشته و افرادي بي صلاحيت مثل سلماني ها عهده دار امور دندانپزشکي بودند. دندانپزشکان امروزي نه تنها درد را از بين برده،بلکه باعث تگهداري دندانها در دهان مي شوند. از گذشته اي نه چندان دور تا بحال، عامه مردم لفظ عصب کُشي يا عصب کِشي را بجاي معالجه ريشه دندان بکار مي برند که چندان صحيح نبوده و آنچه که باعث رواج و شايع شدن اين اصطلاحات شده، تصور مردم با توجه به از بين رفتن درد دندان بدنبال معالجه ريشه مي باشد. قسمت سخت دندان تشکيل شده از ميناـ عاج و سمان، که بافت نرمي را در داخل و وسط دندان بنام پالپ، احاطه کرده اند.

تعريف Root canal Therapy:
اين عنوان از سه کلمه Root به معناي ريشه، و Canal به معناي مجرا و Therapy به معني معالجه تشکيل شده که مفهوم کلي آن معالجه مجراي ريشه دندان مي باشد و شاخه اي از دندانپزشکي است که شامل دانش و اعمالي است که به معالجه و حفظ ريشه دندان مي پردازد.

پالپ چيست؟
پالپ دندان بافت نرمي است که در داخل دندان قرار گرفته و شامل عروق و اعصاب و سلولهايي مي باشد. حس، تغذيه، عاج سازي و دفاع ميکروبي از اعمال پالپ بشمار مي آيند.

چه عواملي باعث آسيب و صدمه با پالپ دندان مي شوند؟
عوامل متعددي سبب آسيب به پالپ مي گردند که عمده ترين آن تأخير در ترميم پوسيدگي ها و نتيجتاً گسترش آنها به پالپ دندان است که سبب آلودگي پالپ به ميکروبهاي دهان مي شود. پالپ دندان همچنين ممکن است بر اثر ضربه اي ناگهاني حتي در مواردي چون ضربه قاشق و يا شکستن تخمه، پسته و بادام دچار التهاب و مرگ شود. ترکهاي دندان، پرکردگي هاي وسيع و بعضي از مواد ترميمي نيز سبب ساز هستند.

نحوه معالجه ريشه دندان چگونه است؟
دندانپزشک بعد از بي حس نمودن دندان ( در موارديکه لازم است) اقدام به برداشتن پوسيدگي و تراش حفره دسترسي به پالپ دندان نموده و پالپ عفوني و بيمار را از ريشه خارج مي کند و بعد از تميز نمودن و خشک کردن مجراي ريشه و دندان جاي خالي پالپ را با موادي که به همين منظور ساخته شده اند پر مي کند و سپس ترميم قسمت تاجي دندان صورت ميگيرد.

آيا همه دندانها به يک تعداد ريشه دارند؟
خير، تعداد ريشه دندانها بطور معمول و طبيعي ين يک تا سه عدد مي باشد ولي دندانهايي نيز وجود دارند که داراي يک يا چند ريشه اضافي هستند و در حين کار و با گرفتن راديوگرافي کشف مي گردند. بطور طبيعي دندانهاي قدامي داراي يک ريشه، دندانهاي آسياي کوچک داراي يک يا دو ريشه و دندانهاي آسياي بزرگ سه و چهار ريشه اي هستند.

اگر پالپي که آلوده شده و ملتهب و دردناک است خارج نشود و به عبارتي معالجه انجام نگردد، چه اتفاقي مي افتد؟
معمولاً درد آن بيشتر شده و بيمار را اذيت مي کند، ولي مواردي وجود دارد که درد فروکش مي کند. بايد توجه داشت که از بين رفتن درد دندان نشانة بهبودي پالپ دندان نيست و عفونت به سير خود ادامه مي دهد. سرايت عفونت به استخوان انتهاي ريشه باعث ايجاد گرانوم، کيست و يا آبسه مي گردد که خود درد و ناراحتي ثانويه اي را به دنبال دارد. در صورت عدم معالجه ريشه دندان سير بيماري نهايتاً منجر به کشيدن و يا از دست دادن دندان خواهد شد.

چه مراقبت هايي لازم است تا دندان نياز به معالجه عصب نداشته باشد؟
با مراجعه و معاينات منظم دندانپزشکي و رعايت اصول بهداشت دهان ودندان و ترميم پوسيدگي ها در مراحل اوليه موردي براي معالجه ريشه دندان بوجود نمي آيد.

آيا صحيح است دنداني که معالجه ريشه شده، شکننده مي گردد؟
دنداني که پالپ آن درگير مي شود، معمولاً داراي پوسيدگي وسيع بوده که مقدار زيادي از مينا و عاج را از بين برده است و گاهي دندانپزشک ناچار مي گردد که مقداري از نسج سالم دندان را نيز براي دسترسي به پالپ بتراشد که مجموعه اين عوامل بعلاوه خشک شدن دندان بر اثر از دست دادن تغذيه داخلي سبب ميگرددکه دندان ضعيف و شکننده گردد که جاي نگراني ندارد، چونکه با ترميم هاي خاص و يا روکش نمودن دندان مي توان بر اين نقيصه، چيره شد.

چه عواملي در موفقيت معالجه ريشه دندان نقش دارند؟
مهارت دندانپزشک ، تعداد ريشه ها قطر و انحناي آنها، وجود ريشه ها و کانالهاي اضافي و جانبي، نوع و قدرت بيماري زايي ميکروبها، دفاع بدن و نوع بيماري پالپ در پيش آگهي درمان مؤثرند.

آيا دنداني که معالجه ريشه دندان شده و هنوز درد دارد را بايد کشيد؟
معمولاً به دنبال معالجه ريشه دندان، از چند ساعت تا چند روز به درجاتي ممکن است دندان، درد داشته باشد که با تجويز داروهاي مسکن برطرف ميگردد و جاي نگراني ندارد.

اگر درمان ريشه دندان شکست خورد، درمان بعدي چيست؟
اکثر دندانهايي که معالجه ريشه آنها با عدم موفقيت همراه شده را مي توان با جراحي هاي اندودونتيکس نجات داد. دندانپزشک بعد از بيحس نمودن، لثه دندان را به آرامي کنار زده و اقدام به قطع انتهاي ريشه نموده و آن را از انتها نيز ترميم مي: ند و دوباره لثه را مي دوزد. آيا فقط ممکن است پوسيدگي بسيار وسيع بوده و قسمت اعظم آن نيز از بين رفته باشد و درد نداشته باشد و يا در اثر ضربه حتي در سالهاي دور، پالپ آن مرده، ولي دردي نداشته باشد. عدم وجود درد دال بر نفي بيماري پالپ و يا عدم نياز به درمان نمي باشد.


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، بلوار صبا ، خیابان کریمی ، جنب بانک کشاورزی ، ساختمان یاس ، پلاک ۲ ، واحد ۲۰۶
تلفن : 22393400 - 021
دندانپزشک اطفال 09125544500 09125544500دندانپزشک فرمانیه 0912554450022393400 تلفندندانپزشک قیطریه 09125544500 قیمت لامینیتدندانپزشک حافظ قران دکترقیمت لامینیتدندانپزشک دار آبادقیمت لامینیت دندان 8دندانپزشکی دکتر مازیار فقیمت لامینیت دندان 5دکتر محمود وطن پور - هنرملمینیت چیست 10دکتر دندانپزشک خوب در شملمینیت دندان چیست 4درمان مجدد ریشه دندانلمینیت دندانهای ایرانیازاویه سازی و فرم دهی فک بلامینیت چیستعکس دندان به دندانپزشک چلامینیت یا اورتو دنسی6عصب کشی و درمان ریشهلامینیت دندانعصب کشی دندان چند جلسهمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر ماکلینیک دندانپزشکی دکتر مکیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبیوگرافی پدر بزرگوارم مبریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500بیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ