دکتر فرزاد مازیار

جراح دندانپزشک


کلینیک دندانپزشکی

دکتر فرزاد مازیار

روش نوين براي درمان ريشه دندان - 09125544500دکتر مازیار

- دکتر مازیار

تهران - قیطریه - شهید اندرزگو - طبقه فوقانی قنادی نیشکر- شماره 66

09125544500

09122244880

روش نوين برای درمان ريشه دندان بدون عصب کشی

اين ماده دنداني ۳ سال پيش به توليد آزمايشگاهي رسيد و اکنون در مرحله توليد انبوه و ورود به بازار است. استفاده از اين روش با عنوان «درمان پالپ زنده»، آمار کشيدن دندان ها را به ميزان چشمگيري در کشور کاهش مي دهد. فرمولاسيون اين ماده براي اولين بار در جهان ارائه شده است.
ماده جديد ترميم ريشه دندان که براي اولين بار در جهان توسط يک محقق ايراني توليد شده است، پس از گذراندن مراحل آزمايش هاي باليني روي ۶۰۰ بيمار به طور موفقيت آميز و ثبت جهاني، از يک ماه ديگر در تمامي مراکز درماني دولتي جايگزين روش روت کانال تراپي و عصب کشي مي شود.

اين ماده جديد با عنوان «سيمان مخلوط غني شده کلسيمي» روز گذشته در پنجاهمين کنگره بين المللي انجمن دندان پزشکي ايران در مرکز همايش هاي برج ميلاد با حضور مسئولان وزارت بهداشت و شماري از استادان خارجي و داخلي رونمايي شد. مخترع ماده جديد درباره ويژگي هاي منحصر به فرد شيوه ابداعي خود گفت: با اين روش، درمان ريشه دندان به شيوه اي غيرتهاجمي انجام مي شود و به کمک آن مي توان دندان را زنده نگه داشت، يکي از جنبه هاي مهم اين شيوه درماني آن است که اين ماده جايگزين کليه اقدامات پيچيده و پر دردسري مي شود که در درمان ريشه دندان با روش روت کانال تراپي انجام مي گيرد.

اين ماده که به نام «CEM Cement» ثبت و معرفي شده است، خاصيت بيولوژيک دارد و در درمان پالپ زنده يا ريشه دندان بسيار موثرتر از روش هاي موجود درمان ريشه يا عصب کشي عمل مي کند. تاکنون ۱۰ کاربرد براي اين ماده جديد معرفي شده است، اين ماده خواص متعددي دارد که مهم ترين ويژگي آن خاصيت مهر و موم کنندگي ريشه و حفره هاي دنداني در بافت زنده است که يک دستاورد مهم پزشکي محسوب مي شود.
به علاوه اين ماده خاصيت ضدميکروبي نيز دارد که مورد تاييد مراکز علمي و تحقيقاتي داخلي، وزارت بهداشت و سازمان جهاني بهداشت نيز قرار گرفته است.

درباره نحوه تاثيرگذاري اين ماده جديد در ترميم ريشه دندان باید گفت هر دندان از ۲ بخش اصلي تاج و ريشه تشکيل شده است. در بخش تاج دندان مينا و عاج قرار دارد و در بخش ريشه مهم ترين قسمت، پالپ زنده دندان است که عصب درون آن قرار دارد و چنان چه پوسيدگي دندان تنها در قسمت تاج باشد، ترميم دندان به راحتي امکان پذير است، اما اگر پوسيدگي به بخش پالپ و ريشه دندان برسد، به ناچار بايد درمان ريشه انجام شود و چنان چه پوسيدگي بيش از حد ايجاد شده باشد و پالپ دندان به اصطلاح بميرد، دندان بايد تخليه و با مواد پرکننده ترميم شود. اما با کمک ماده جديد ابداعي، اين عارضه به صورت کاملا طبيعي درمان مي شود و پالپ دندان به حالت اوليه خود باز مي گردد . توزيع اين ماده از يک ماه ديگر زير نظر وزارت بهداشت در کليه مراکز درماني انجام مي شود. ماده درماني جديد علاوه بر اخذ تاييديه علمي از وزارت بهداشت، در اروپا و آمريکا نيز ثبت شده است.

کاربرد اين ماده سيماني مخلوط غني شده کلسيمي را براي ترميم دندان هايي که پوسيدگي آن ها وسيع شده و در نتيجه عفونت به پالپ دندان رسيده است، اعلام زماني که پوسيدگي دندان زياد مي شود، ميکروب وارد کانال عصبي دندان شده و باعث عفونت عصب مي شود. با اين روش به جاي اين که عصب کشي انجام شود تنها قسمت تاجي پالپ خارج مي شود؛ از اين رو ريشه دندان در دهان باقي مي ماند و قسمت تخليه شده با ماده جديد پر مي شود و در اصطلاح دندان زنده مي ماند.

وي تطبيق يافتن «CEM Cement» با نسج انساني و دوام درازمدت آن را از ويژگي هاي آن برشمرد.

اولويت اول ما براي استفاده از اين ماده در حال حاضر مراکز بهداشتي درماني زير پوشش وزارت بهداشت است.

اين مراکز در مناطق محروم است و بيشترين دندان ها در اين مراکز کشيده مي شود اما استفاده از اين ماده موجب خواهد شد علاوه بر جلوگيري از کشيده شدن دندان ها، امکان درمان کامل آن ها نيز فراهم شود. آزمايش هاي باليني «CEM Cement» در ۲۳ مرکز درماني وابسته به دانشکده هاي دندانپزشکي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه علوم پزشکي ايران، دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دانشگاه علوم پزشکي يزد و دانشگاه علوم پزشکي گيلان با موفقيت انجام شده است.

وي تاکيد کردکه اين شيوه درماني جايگزين عصب کشي شده است .

در آينده براي صادرات اين ماده جديد نيز برنامه ريزي مي کنيم. سيمان مخلوط غني شده کلسيمي ماده اي متشکل از پودر و مايع است و پودر اين مخلوط حاوي نمک هاي مختلف بيواکتيو (فعال در محيط زنده) است که در آن يون کلسيم و فسفات به وفور يافت مي شود. چون هر ۲ يون کلسيم و فسفات پيش سازهاي ماده هيدروکسي آپاتايت (جزء آهکي هر بافت سخت زنده) است، از اين رو بدن با اين ماده آشناست و واکنش منفي نسبت به آن نشان نمي دهد.

از ديگر ويژگي هاي اين ماده آب دوست بودن آن است چرا که همه مواد دنداني موجود در کشور آب گريز است و در مواجهه با آب خواص خوب خود را از دست مي دهد. خصوصيت ديگر اين ماده سفيدرنگ بودن آن است لذا پس از استفاده مانع تغيير رنگ دندان مي شود.

09125544500 دکتر مازیار

دندانپزشک فرمانیه 22393400

دندانپزشک اندرزگو, دندانپزشک فرمانیه, دندانپزشکی دکتر مازیار, دندانپزشک ایمپلنت, درمان ریشه 09125544500


آدرس مطب : تهران ، قیطریه ، بلوار صبا ، خیابان کریمی ، جنب بانک کشاورزی ، ساختمان یاس ، پلاک ۲ ، واحد ۲۰۶
تلفن : 22393400 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

امیر ترابی [ 1395-07-01 ]
با سلام خدمت جناب آقای دکتر .بنده اهل تبریز هستم .کجا میتونم به این شیوه دندون شماره 6 ام رو ترمیم ودرمان کنم؟ باتشکر فراوان

آرمان توکلی [ 1394-11-16 ]
سلام آقای دکتر من دندون 7 بالا رو عصب کشی کردم ولی دکترم مجبور به عصب کشی مجدد کرد چون درد داشتم و خوب عصب کشی نکرده بود سوالام اینکه دیوار دندون منو تراش داده و انگار دندونم شکسته من بهش گفتم گفت ما یه قانون داریم که دیواره ای که نازک بشه تا دو میل کوتاهش میکنیم. خوب اگر حرفشون درسته پس چرا بار اول که عصب کشی کرد و پر کرد اصلا دست به دیوار دندونم نزد ؟؟نظر شما چیه ؟؟

مسعود [ 1392-02-23 ]
سلام آقای دکتر مطلب خوبی بود اما همچنان باگذشت سه سال از ابداع این شیوه هنوز متدال نشده و من در اصفهان جایی نشنیده ام که مرکزی در ا صفهان با این شیوه خدمات بدهد

محترم تشكر [ 1391-08-15 ]
خدا هميشه يار دكتر خوشنويسان كه ماده جديد رااول به مراكز بهداشتي درماني مي فرستد چون قشر محروم جامعه مراجعين دندانپزشكي مراكز مي باشند

پایدارفرد [ 1391-03-17 ]
سلام جناب دکتر در حال حاضر اینمحصول وارد بازار شده؟ در صورت امکان پاسخ را به ایمیلم ارسال نمایید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دندانپزشک اطفال 09125544500 09125544500دندانپزشک فرمانیه 0912554450022393400 تلفندندانپزشک قیطریه 09125544500 قیمت لامینیتدندانپزشک حافظ قران دکترقیمت لامینیتدندانپزشک دار آبادقیمت لامینیت دندان 8دندانپزشکی دکتر مازیار فقیمت لامینیت دندان 5دکتر محمود وطن پور - هنرملمینیت چیست 10دکتر دندانپزشک خوب در شملمینیت دندان چیست 4درمان مجدد ریشه دندانلمینیت دندانهای ایرانیازاویه سازی و فرم دهی فک بلامینیت چیستعکس دندان به دندانپزشک چلامینیت یا اورتو دنسی6عصب کشی و درمان ریشهلامینیت دندانعصب کشی دندان چند جلسهمتخصص لامینیت دندان دکترمتخصص درمان ریشه مجددمتخصص درمان ریشه در تهرامتخصص ریشه دندان دکتر ماکلینیک دندانپزشکی دکتر مکیست دندانکیست ریشه دندان دکتر فرزکاهش فوری فشار خون بالا دانواع لمینیت دندان7اورتودنسی دندانهای من 2239ایمپلنت آلمانی icxایمپلنت دندان نیاوران و بهترین دندانپزشک تهرانبهترین دندانپزشک تهران دبیوگرافی پدر بزرگوارم مبریج دندانتفاوت دندانپزشک عمومی و دندانپزشک اقدسیه 09125544500بیوگرافیتماس با مادکتر فرزاد مازیارایمپلنتلامینیت و زیباییدرمان ریشهجراحی لثهارتودنسیدندانپزشکی اطفالپروتزجراحی دندان عقل نهفتهبرو به وبلاگ